Inflamatia ovarelor

Boli genitale feminine

Postata de Republica cu 13 ani in urma.

Inflamatia ovarelor poate cauza tulburari ale tranzitului intestinal, mai specific constipatie? Faptul ca am mereu talpile reci este o cauza a anexitei sau o consecinta? Cum as putea rezolva raceala la ovare pe parcursul anotimpuluui rece fara sa apelez la antibiotice? Daca nu am arsuri in zona abdominala, nu am inceput viata sexuala si am doar din cand in cand dureri, discomfort si inflamatie in abdomen, este aceasta anexita?

Raspunsuri (1)

Mari

acum 10 ani

Sa știi ca sunt persoane care sunt mai sensibile si exista si un dezechilibru hormonal ! Eu sufăr de aceasta problema din adolescenta ,am facut fel si fel de analize ,mi-au pus o grămada de diagnostice ,dar nici unu nu este sigur. Diagnosticelor ar fi : endometrioza,hiperestrogenie, inflamație in ovulatie , toate ar putea fi studiind pe mine de mulți ani mi-am dat seama ca nu este vorba de anexita ci de un dezechilibru hormonal . Am facut o notita unde am notat perioada dureroasa,perioada menstrelor si după un an mi-am dat seama ca este vorba de inflamarea ovarelor începând din a 10-a zi pana pe la 25-a zi ,aceasta peioada fiind variabila de la trei patru zile pana la doua saptamâni . Cedează la administrare de antiinflamatoare ( ketoprofen, nurofen ).In perioada dureroasa într-adevăr apare dezechilibru in mobilitatea intestinelor, senzatia de picioare reci,precum inflamația bazinului mic. Am încercat ani de zile cu anticonceptionale a functionat, dar am considerat ca după vârsta de 35 ani trebuie redusă administrarea lor . Pot sa spun ce certitudine ca nu este vorba de anexita deoarece am testat 6 luni si cu administrare de antibiotice in perioada dureroasa . Așteptat alte păreri pe aceasta tema !