inflamare labii

Boli genitale feminine

Postata de Amely01 cu 10 ani in urma.

acum o saptamana au aparut niste mancarimi in zona genitala , ma spalam de o gramada de ori pe zi si tot mai mult se pronuntau . Orice lenjerie as fi luat pe mine incepea sa ma irite . Mancarimile s-au mai atenuat , dar au aparut usturimi .
Astazi iarasi au aparut mancarimi destul de nasoale si am facut rau incepand sa ma scarpin si am incheiat printr-o umflatura a labiilor uriasa...nu stiu ce sa ma fac !!

Raspunsuri (11)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul dermato-venerolog pentru evaluare. De asemenea, este bine sa consultati medicul ginecolog ( examen al secretiei vaginale) pentru excluderea unei infectii genitale.

Mirela Constantin

acum 10 ani

Ar fi bine sa porti numai lenjerie de bumbac care nu este foarte agresiva cu zonele sensibile. Dar cred ca in cazul tau este sigur ceva in neregula. Probabil ca este candida, in cel mai bun caz. Merci la gineco cat mai repede. Eu ti-i recomand pe cei de la Donna Medical Center. Eu acolo ma duc pentru consultul gineco, Papanicolau, secretie, etc. Bafta

Alina

acum 10 ani

Buna. Am patit si eu asa ceva. Am fost la ginecologie si analizele au iesit bine. Dupa ce m-am chinuit o perioada, timp in care mancarimile apareau si dispareau fara sa-mi dau seama ce le provoca, am auzit o vecina ca nu se poate spala cu sapun Dove ca are alergie si asta mi-a ridicat un semn de intrebare. Eu foloseam sapun Dove de ani de zile. Am incetat sa-l mai folosesc si mancarimile au disparut. Dupa o perioada am fost nevoita sa folosesc iar sapunul(eram la mama si era singurul sapun care-l avea) si iar au aparut mancarimile. Acum folosesc numai sapun intim Lactacyd sau Protex si nu am mai avut probleme.
Incerca si tu sa schimbi sapunul sau detergentul poate ai vreo alergie. Multa sanatate

Aurora MI

acum un an

Și eu pătesc la fel, doar ca nu am folosit niciun fel de produs de la Dove de ani de zile. Nu stiu care este cauza, iar la medic au iesit ok analizele

gelu

acum 9 ani

de la sapunul dove am facut candida , cred ca are microbul in el . nu a existat nici un alt motiv pt ca suntem in cunostinta de cauza . nenorociti imputiti

lucia

acum 9 ani

si eu am patit la fel ,dar nu stiam ca de la dove mi se intampla,,,si eu folosesc dove.....

Andreea

acum 9 ani

Same story, same shit. Dupa ce am citit ce au scris fetele pe aici mi am dat seama ca tot de la Dove patesc su eu...fuck it

acum 9 ani

salut...mi sau umflat labilii si mincarimi am ..chiar si usturime...cum pot sa combat aceasta problema?sunt poate niste cremuri?cum trece?

Nico

acum 8 ani

Buna,

Si eu ma lupt de mai bine de o luna cu aceeasi problema. Am zis ca e de la lenjeria intima, am ajuns si sa o calc sa omor microbii. Am folosit creme peste creme. Acum ca citesc comentariile voastre, imi dau seama ca de la gelul de dus Dove este. La inceput ma ustura in zona intima, dar nu am bagat de seama. Iar ulterior am patit ca tine. Clar, o sa arunc nenorocitul ala de gel de dus...mi-am luat si o sticla mare ca deh...e Dove

Cris

acum 8 ani

Deci de la dove ?!? Doamne ! Nu stiam ce se intampla , m-am spalat cu dove ca m-am gandit ca este mai hidratant si au aparut mancarimi in zona labiilor , am continuat sa ma spal gandundu-ma la tot felul de p***ai , de 3 ori pe zi ma spalam cu dove si din ce in ce mai rau ... Am pus chilot de bumbac si am facut spalaturi externe cu ceai de pelin si am inceput sa ma calmez , am sa consult si un ginecolog sapt viitoare . Dove is a shit !!!

georgiana

acum 7 ani

Buna fetelor nu e de la dove am patit si eu si am fost la medic este o infectie se numeste candida labie vaginala nu vreau sa va panichez dar daca se umfla tare aveti grija provoaca moartea pt ca se raspandeste infectia in corp aveti grija sunt patita si cu greu am scapat