infectie vaginala sau urinara

Boli genitale feminine

Postata de B6875 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, de aproximativ o saptamana am usturimi dupa urinare, in primele zile prezentam si nevoia de a merge foarte des la toaleta, iar acum am doar mici usturimi dupa urinare.Ar putea fi vorba despre o infectie urinara sau poate fi si o infectie vaginala. Alte discomforturi nu am.Mentionez ca mi-a aparut aceasta problema cam dupa doua zile de la contactul sexual. Va multumesc!

Raspunsuri (4)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

probabil e o infectie urinara. infectia vaginala se manifesta cu secretii vaginale, mancarimi si dureri in timpul actului sexual

ai putea merge sa faci o urocultura sa vezi despre ce germene este vorba. in mod obisnuit infectia urinara se trateaza cu ciprinol 2 pastile la 12 ore pe zi, timp de 3-5 zile. trebuie sa bei multe lichide si poti lua si urinal akut (mai ajuta la simptome). e necesara o igiena riguroasa a zonei genitale si se recomanda sa urinezi dupa actul sexual (in timpul actului sexual germenii pot ajunge in apropierea uretrei si poate aparea o infectie urinara)

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 10 ani

Uneori infectiile vaginale sunt insotite si de simpteme ale afectarii uretrei anterioare (ca cele prezentate de tine), de exemplu in gonoree, De aceea mai corect este sa efectuezi mai intai un examen de secretie uretrala si o urocultura pt a lamuri lucrurile. Recomandarea de a urina dupa contact sexual este una forte buna pt ambele sexe.

B6875

acum 10 ani

am fost la un consult ginecologic astazi si mi-a spus ca am cistita,dupa care mi-a dat sa iau de 3 ori pe zi urisan si de 2 ori pe zi nospa.mie mi s-a parut cam putin ,nush daca o sa imi treaca doar de la atat

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

nu ti-a dat antibiotic? :)) ia ciprinol daca nu vrei sa mergi la spital pentru o urocultura cu antibiograma. oricum se recomanda o urocultura de control la finalul tratamentului, dupa 7 zile