infectie urinara

Boli genitale feminine

Postata de flo2000 cu 11 ani in urma.

in urma cu 6 ani am avut o infectie urinara de vreo 4 ani nu am mai urmat niciun tratament . luni am fost la medic mi-a prescris injectii , cred ca situatia este destul de grava pt ca o simt. intrebarea mea este gentamicina , amoxacilina ketonal si no spa oricare din aceste 4 solutii injectabile pot fi cumulate in aceasi seringa ? amoxacilina si ketonalul sunt la 12 ore . celelalte nu stiu cand am fost azi la farmacie sa le cumpar farmacista nu mi a raspuns a zis doar ca cine mi le face stie cum se procedeaza.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista riscul de precipitare a substantelor in urma amestecului de ketonal cu restul medicamentelor. Recomandarea ar fi ca antiinflamatorul ( ketonalul) sa se faca separat.

flo2000

acum 11 ani

deci,trebuiesc facute fiecare,separat adica amoxacinina ,separat ,la 12 h, gentamicina separat la 12 ore ,ketonal la 24 h sau tot la 12 h si no spa tot la 12 h?multumesc

lecsi alexandra

acum 11 ani

incearca si un tratament naturist pt problema ta: Cystinol akut. este un extract uscat din fruze de strugurele ursului. prospectul :http://3f.ro/images/documents/documents_26_normal.pdf
il gasesti in farmacii si se ia de 3 ori pe zi, cate 2 tablete.