infectie cu enterococcus spp, e coli

Boli genitale feminine

Postata de carmen elena cu 12 ani in urma.

buna ziua
in urma unui examen de secretie vaginala mi au fost depistate pe rand mai multe bacterii (e coli, enterococcus, klebsiela)...
prima data a fost identificata e coli..am pus ovule cu antibiotic si dupa la analiza mi a iesit si enterococcus faecalis..urmatoarea data si klebsiela
antibioticul introdus in vagin sub forma de ovule poate deregla flora vaginala si in loc sa dispara e coli a putut provoca aparia altor bacterii??
cum pot trata acesta problema?
am fost la ginecolog si de 7 luni i au in fiecare luna ovule cu antibiotic si de fiecare data apare alta bacterie. nu pot sa cred ca nu se tratateaza in vreun fel
multumesc

Raspunsuri (1)

laura

acum 12 ani

Toate acestea enumerate de tine,provin din sfera gastro-intestinala,deci nu apar in urma dereglarii florei vaginale,asadar urmeaza tratamentul..si ca preventie,spalat dupa fiecare scaun si evitarea constipatiei..schimba laboratorul,poate e ceva in neregula si acolo,si repeta analiza la cateva zile dupa tratament..