INFECTIA GLANDEI BARTOLIN

Boli genitale feminine

Postata de marcelalidia22 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Sunt o femeie in varsta de 43 ani si in urma cu 3 saptamani mi-i s-a declansat o infectie a glandei Bartolin in timpul mentruatiei cand am utilizat Tampax. Nu am facut atata caz la durerile mari si insuportabile in timp ce ma asezam pe scaun. Acesta s-a marit atat de mult incat avea forma unui ou de bililica. Am inceput sa iau tratament cu antibiotic Amoxicilina , spalari de sezut cu Tamtun Rosa si crema antibitotic de uz extern. Am deja 4 zile de cand iau acest tratament si incepe sa se desumfle. As vrea sa stiu daca menstruatie va afecta din nou infectia glandei Bartolin de utilizez doar tampoane normale Always?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Bartholinita reprezinta infectia glandelor bartholin , manifestata prin. durere vulvo-perineala, febra, dispareunie (durere in timpul actului sexual), jena la mers. Ar fi bine sa apelati la consultul ginecologic, ce poate indica antibioterapie pentru formele acute, extirparea glandeipentru formele recidivante. Ar fi necesar repaus, antisepticeaplicate local

marcelalidia22

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns. Chiar maine imi fac o planificare la un control ginecologic. Cu respect, Marcela-Lidia