Igiena intima

Boli genitale feminine

Postata de omnia cu 14 ani in urma.

Buna fetelor,

Haideti sa deschidem o discutie pe baza recomandarilor si interdictiilor in igiena intima feminina (si de ce nu, masculina) pe baza experientelor fiecareia si a sfaturilor primite in urma controalelor ginecologice.
E ok sa folosim cu sapun, gel de dus?
Sunt sau nu recomandate produsele pt igiena intima din comert?
Vi s-a intamplat sa aveti infectii, iritatii de la anumite produse?
Sunt sau nu eficiente/recomandate irigatoarele?
Ati folosit spray pt igiena intima? e eficient?

Astept parerile voastre!

Raspunsuri (2)

mikmok

acum 14 ani

Buna,
Din propria experineta zic din start ca aceste irigatoare nu sunt bune si iti spun si de ce; folosit zilnic irigatorul, poate sa duca la infertilitate, din cate am auzit...rani pe col...

Vaginul are capacitatea de a se curata singur, fara ajutorul nimanui. Spalaturile vaginale prea dese schimba Ph-ul. Daca tot timpul folosesti irigatorul, poti da peste cap flora, risti sa faci infectii si nu dorim asta, nu????

De la un gel intim am avut o iritatie de nu credeam ca o sa mai scap de ea, de atunci nu mai folosesc gel intim...tot mai bun este sapunul.

Spray nu am folosit niciodata si nici nu doresc sa vad cum este. Ma bucur ca ai deschis aceasta discutie, poate vedem si alte pareri.

iri32

acum 14 ani

Buna Fetelee,

Eu stiu asa:
- nu e bine sa folosim decat sapun pe baza de glicerina; cele normale pot modifica flora;
- irigatoarele se folosesc doar la recomandarea medicului;
- doctorita mea mi-a recomandat sa nu folosesc nimic din comert..mai ales spray.
- am folosit o perioada spray intim, fara alcool..nu pot sa zic ca am simtit o schimbare nici in bine nici in rau.

Ce nu stiu insa este cum e cu spalaturile vaginale??
Sunt ok?
Dupa contactul sexual cu sotul meu obisnuiesc sa ma spal in interior. e ok? sau si asta creste riscul de modificare a florei vaginale?

Buna idee cu acest subiect!!!