HPV

Boli genitale feminine

Postata de bianca debritogmz cu 8 ani in urma.

Imi puteti spune va rog ce inseamna "Proba ADN HPV cu risc crescut pozitiva"?
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua ,virusul care provoaca infectia este denumit stiintific Human Papilloma Virus si recunoscut sub prescurtarea HPV. El este cel care determina tipul afectiunii, precum si masura in care aceasta este insotita de simptome sau nu. In total, exista peste 100 de tulpini ale virusului, fiecare in parte comportandu-se diferit. De multe ori, HPV este asociata cu aparitia negilor inghinali (perineu , anus , labii,etc) , desi exista cazuri in care acestia nu devin vizibili deloc pe parcursul evolutiei bolii (localizare la nivelul colului uterin) .
In cazul dumneavoastra testul a iesit POZITIV iar mentiunea "cu risc crescut" se refera la tulpinile identificate ce presupun un risc crescut de dezvoltare a cancerului in lipsa unui tratament prompt.