HPV/cancer de col?

Boli genitale feminine

Postata de MembruMobileApp1511568919 cu 6 ani in urma.

Bună seara,

Am 21 de ani și recent am mers să îmi fie recoltată secreție vaginală deoarece am început să am scurgeri închise la culoare cu miros ciudat și sângerări după contactul sexual. Ulterior rezultatele au fost interpretate de medicul ginecolog și am făcut un examen Papanicolau cu colposcopie și o ecografie intravaginală și mi s-au oferit niște supozitoare vaginale. Mi s-a spus că am colul curat, însă inflamat. Rezultatele examenului menționează: celule endocervicale prezente, lactobacili prezenți și celule scuamoase atipice de semnificație nedeterminată. Am făcut de curând un test HPV și după terminarea tratamentului cu ovule urmează să revin pentru repetarea examenului Papanicolau. Întrebarea mea este dacă diagnosticul de ASC-US exclude prezența leziunilor intraepiteliale și, în eventualitatea în care sunt suferindă de HPV sau de cancer de col, aș vrea să știu dacă lasă urme pe col și dacă ar fi fost într-o fază avansată, dacă ar fi fost vizibil la colposcopie sau ar fi apărut clar în urma testării Papanicolau. Pe scurt, aș vrea să știu dacă se poate spune dacă ar fi în fază incipientă sau avansată din cele menționate mai sus. Vă mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.