histeroscopie

Boli genitale feminine

Postata de pia ioana cu 12 ani in urma.

Doresc pareri despre aceasta procedura, este dureroasa , periculoasa ?
La mine este urgent necesara , sunt alarmata si nu stiu nimic despre asta. Multumesc!

Raspunsuri (6)

Natalia43

acum 12 ani

Daca ti`a fost recomandata de catre un specialist inseamna ca este in sanatatea ta.....iar daca e dureroasa nu ma pot pronunta pt ca fiecare are organismul sau.Cel mai mult este sa ai ridicat pshicul in rest cu voia Domnului!Multa sanatate!

eva40

acum 12 ani

Histeroscopia reprezinta una dintre cele mai eficiente si putin invazive metode de diagnostic in ceea ce priveste patologia cavitatii uterine. Beneficiile sale sunt imense in cazurile de infertilitate de cauza anatomica ce privesc uterul, atat din punct de vedere al diagnosticului extrem de precis cat si din punctul de vedere al abordului terapeutic chirurgical al respectivei afectiuni, care poate fi facut in cadrul aceleasi sedinte histeroscopice.
Totusi,ce problema aveti????

pia ioana

acum 12 ani

De cca 8 luni ciclul care era ceas s-a dereglat complet, medici diferiti, tratamente la fel, ca este varsta 44, ca intru la meno, de curand am fost la Buc si la un echo a fost sesizat ceva la uter. Prea multe detalii nu am primit, nici ce inseamna aceasta interventie, sa fac analizele prolactina, tsh, vsh,free t3, t4, estradiol si sa ma prezint in cateva zile pt o histeroscopie pt a afla exact ce se intampla. De multi ani am dureri crunte de cap si altceva nimic, acel ceva descoperit m-a ingrozit, mai ales ca acum 2 luni la un alt echo nu s-a vazut nimic. Ce poate fi? Multumesc!

eva40

acum 12 ani

Durerile de cap nu au de a face cu problemele ginecologice.De cele mai muklte ori au cauza tulburari de circulatie cervicala,ischenie sau spondiloza.Depinde de dureri ,cand si cum apar,ce fel de simptome se observa,ca de ex greata,diaree,transpiratie rece etc.
Ce tine de partea ginecologica,de cele mai multe ori se intervine chirurgical fara nici un motiv...dar pacientii nu stiu asta.De unde sunteti d-na Ioana? Poate gasesc o solutie pt dvs

pia ioana

acum 12 ani

Slatina

eva40

acum 12 ani

va rog sa-mi dati un beep si vorbim