histerectomie

Boli genitale feminine

Postata de sercin cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Am fost la ginecolog si am fost diagnosticata cu :
UTER in pozitie intermediara de 9/7 :,9/6 cm,cu aspect fibromatos prezentand o formatiune hipocogena,contur regulat,rotund ovulara la nivelul peretelui posterior de 3,7 /4,9 cm(posibil fibromatos)Cu linie endometriala prezenta
Grosime endometru de 0,4 cm
OVAR DREPT -3/1,75 CM ECOSTRUCTURALA NORMALA
OVAR STANG - NU SE VIZUALIZEAZA
Discreta lama de lichid in fundul de sac Douglas
MI s-a recomandat :
1- montare de sterilet MIRENA
2- Histerectomie
Am 47 ani,dar as fi dorit sa am un bebe ptr ca un accident mi-a rapit copilul (mare)psihic nu mi-am revenit.
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

aceasta discutie ar trebui sa o aveti cu ginecologul dumneavoastra. el va poate prezenta sansele dumneavoastra de a ramane insarcinata in mod natural, alte optiuni de a ramane insarcinata precum si riscurile care se asociaza cu o sarcina la varsta dumneavoastra

nu trebuie sa uitati si de posibilitatea de a adopta un copil, ar trebui sa discutati acest lucru cu partenerul de viata

imi pare sincer rau pentru pierderea pe care ati suferit-o, nu imi imaginez o durere mai mare decat pierderea unui copil; poate v-ar ajuta sa participati la un grup de suport sau la niste sedinte de consiliere

va doresc multa sanatate