HISTERECTOMIE TOTALA

Boli genitale feminine

Postata de ykr cu 9 ani in urma.

Buna ziua ... tuturor. Pe 15 ian.''14 am suferit o interventie chirurgicala in urma careia mi s-au extirpat uterul + colul uterin + anexele; ma simt f.f.f. bine, (fapt pt care tin sa multumesc, si pe aceasta cale, echipei medicale condusa de dr. Filipescu Alex. si dr. rez. Boiangiu Alina / sp Elias), atita doar ca am un discomfort serios (durere si usturime) strict in timpul contactului sexual. Ce e de facut ? Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 9 ani

In urma interventiei chirurgicale,echilibrul hormonal a avut de suferit . Deci a aparut atrofia vaginala care se manifesta prin subtierea si uscarea mucoasei vaginale. De aici si acele dureri si usturimi. Citeste prospectul de la FEMINELLA HYALOSOFT ovule vaginale. Sunt foarte eficiente si se procura fara reteta.

ykr

acum 9 ani

mii de multumiri Adrienne; acum sint bine; nu prea am crezut ca o sa fie asa de usor, dar ... acum sint bine; pt a compensa un pic lipsa de estrogen mai iau si BREAST+ si/sau BreastMax (fitoestrogeni); vreau sa ocolesc, pe cit posibil, hormonii de sinteza; sint avida si deschisa la orice sugestie/sfat; daca tu mai ai si alte ... variante, eu sint aici; mutumesc; toate cele bune, tuturor. / ykr.