histerectomie totala cu conservarea anexelor

Boli genitale feminine

Postata de elena1316 cu 10 ani in urma.

buna ziua! va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns si o interpretare echografica:
in urma unei histerectomii totale ( cu conservarea ovarelor si a trompelor) facute in luna martie2013, in luna noiembrie a.c. am facut o ecografie vaginala .
rugamintea mea este daca se poate sa-mi explicati urmatorul rezultat si sa ma indrumati ce pasi sunt de urmat..mentionez ca domnul Doctor nu mai este in tara si nu a avut cine sa imi interprteze rezultatul eco

Ovar drept – 26/18,5 mm cu 2 formatiuni chistice una de 13/8,8 mm continut hipoecogen si alta de 11,6/ 9,3 mm cu continut hipoecogen omogen cu mica zona hiperecogena in interior fara semnal vascular.
Lateroovarian formatiune bologna de 12,2/6 mm – hidrosalpinx?
Ovar stang – 21/14,9 mm echostructura normala

in asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

La nivelul ovarului drept sunt descrise 2 chisturi si o formatiune lateroovariana , proababil hidrosalpinx= blocarea distala a tubelor uterine cu fluid seros sau clar.
Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru evaluare in vederea ovariectomiei( extirparea ovarelor).

elena1316

acum 10 ani

buna ziua ! multumesc pentru raspuns, am fost la ginecolog si mi-a spus" nu ai nimic" chisturile se retrag stai linistita" in vederea trompelor uterine la fel ... nu stiu , adevarul este ca m-a durut foarte tare cand mi s-a efectuat eco. vaginal...o sa tin cont de parerea dumneavoastra numai ca domnul doctor care m-a operat nu este momentan in tara si nu a vrut sa-mi extirpe ovarele ...nu mai inteleg de ce mi-a lasat trompele... in fine am patit rau cu anestezia totala ,au spus ca nu m-au putut intuba ...am avut probleme mari...si tare mi-e frica de operatie si intrebarea mea este pot face altfel de anestezie ...rahianestezie...va multumesc pentru raspuns si pentru intelegere,dar si pentru o eventuala indrumare si raspuns...!o zi buna!

ILEANA SACEANU

acum 10 ani

Buna ziua,am fost poerata de uter fibromatos cu pastrarea anexelor,in lina iulie si as dori sa stiu cand imi revine menstruatia?

elena1316

acum 10 ani

ce operatie a-ti facut? histerectomie totala cu pastrarea anexelor? ...daca vi s-a scos uterul nu mai aveti menstruatie