Histerectomie cu sau fara extirpare de ovare?

Boli genitale feminine

Postata de birnoschi cu 9 ani in urma.

Am 50 ani,inca nu am ajuns la menopauza si in luna noiembrie sunt programata pentru extirparea uterului fibromatos (cel mai mare fibrom are 9 cm)Am fost intrebata daca vreau sa pastrez ovarele.Nu stiu cum sa hotarasc.Cum e mai bine?Va rog sa ma lamuriti.Cu sau fara ovare?Multumesc

Raspunsuri (1)

victoras

acum 9 ani

Te-au intrebat de ovare deoarece ele au inca un rol in producerea de hormoni nefiind inca la menopauza.Intreaba medicul si sfatuieste-te cu el in aceasta privinta;nu te-au intrebat in zadar...Sanatate!!!