hipomenoree

Boli genitale feminine

Postata de ioana333134128 cu 12 ani in urma.

am 31 ani, nu iau anticonceptionale, nu sunt obeza nici diabetica. in urma cu 3-4 ani am observat ca ciclul incepe sa-mi tinat tot mai putin de la 5 zile la 4 de la 4 la 3, apoi 2 zile si din ce in ce mai putin. ( nici un absorbant nu se umplea in tot ciclul) , dar de venit venea fix la 28 zile, fara nici o intarziere. tot am sperat ca se va redresa, am luat si branca ursului si ceaiuri de lemn dulce, far nici un rezultat. acum insa am intrat in panica deoarece de venit a venit cand trebuia, cel putin simptomele, o scurta sangerare, si apoi nimic timp de 3 zile, nici un picur de sange. recunosc ca am o viata stresanta (sunt politista in operativ ) probleme cu somnul si fumez, si desi sunt casatorita in ultimii 2 ani am avut vreo 5 raporturi sexuale, pt, ca nu am nici un apetit sexual, si nu am chef s-o fac din obligatie.ce sa ma fac?

Raspunsuri (2)

snickeritza

acum 12 ani

probabil ai alte afectiuni combinate su un regim de viata nesanatos.ceva analize ai facut?poate te indrepti spre menopauza precoce sau amenoree.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi necesar sa va consulte un medic ginecolog, eventual si un medic endocrinolog.
HIpomenoreea are diverse cauze: afectiuni ginecologice (infectii endometriale), diabet,obezitate, tulburari endocrinologice (hipertiroidism,insufcienta ovariana, hiperandrogenism), tuberculoza, utilizare excesiva de tutun, medicamente;