Herpes vaginal

Boli genitale feminine

Postata de soriyn cu 15 ani in urma.

Am 17 ani si sunt sensibil la herpesul din zona gurii. Fac destul de des acest herpes daca beau dupa cineva. Intrebarea mea este daca voi face sex oral, risc sa provoc partenerei mele herpes genital? Sau cele doua herpesuri nu au nicio legatura? Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Iulia6

acum 15 ani

nu sunt experta in aceasta problema, insa din cunostintele mele si din informatiile pe care le-am gasit in diverse surse stiu ca daca herpesul este declansat in zona gurii si supureaza acesta se poate transmite si la zona genitala daca se practica sexul oral neprotejat in acea perioada, insa acesta se va manifesta doar in anumite conditii nu neaparat in perioada apropiata contaminarii.insa eu te sfatuiesc sa ceri parerea unui medic. sper ca te-am ajutat macar un pic. :)

Dorina6899908

acum 15 ani

Acest virus il ai tu, nu-ti apare ca bei dupa cineva ,riscul este pentru cel care bea dupa tine, mai ales daca este in perioada activa. Se activeaza atunci cand sunt probleme de imunitate, oboseala ,etc. Parerea mea este sa fii responsabil si sa te gandesti ca acea fata ,in viitor va trebui sa fie si mama .......tu poti trai toata viata cu acel herpes,dar o femeie infectata vaginal mai are si responsabilitatea pentru o viitoare viata. Dar spune-mi..nu esti destul de barbat pt. a face sex cu ceea ce ti-a dat MAMA NATURA ???