hematom

Boli genitale feminine

Postata de yonely cu 11 ani in urma.

buna ziua acum 4 luni am avut o operatie de fibrom la care mi s a extirpat si uterul, acum am facut un control si mi a gasit un hematom de 6 cm e posibil sa fac asa ceva dupa operatie? Mentionez ca am 43 de ani si as vrea sa stiu din ce cauza s a facut se poate elimina prin tratament sau tb operatie sau incizie

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Depinde de localizarea acestuia, insa la aceste dimensiuni este posibil sa fie nevoie de interventie chirurgicala. Metoda de tratament este stabilita insa de catre medicul curant care detine toate datele necesare.

yonely

acum 11 ani

localizarea hematomului este in partea pelvina si daca se poate elimina prin tratament

Adrienne

acum 11 ani

Dupa ce au fost scoase drenele, probabil sangerarea interna a mai continuat si astfel s-a format acel hematom [ colectie de sange]. Tratamentul va fi stabilit de catre medic.