ginecologie

Boli genitale feminine

Postata de Florentina92100217 cu 15 ani in urma.

La interval de aproximativ o luna imi apare pe una dintre labiile mari o mica leziune care doare si jeneaza, si am observat ca acest lucru se intampla in perioada postmenstruala, de asemenea la primul contact cu sotul meu, dupa menstruatie, am o usturime care persista cateva minute. Incercam de ceva timp sa facem un bebe dar din pacate asta nu s-a intamplat pana acum. Voi merge la un control saptamana viitoare dar pana atunci vreau sa stiu si parerile voastre.

Raspunsuri (1)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
"Leziunea" respectiva + usturimea se poate datora unei infectii cu cauze diverse : iritatie, alergii, boli cu transmitere sexuala. De aceea este foarte bine ca vei merge la un control ginecologic, doar inurma unor analize poti afla natura problemei tale.
Pana atunci, sfatul meu este sa pastrezi o foarte buna igiena. Iar "proiectatul" bebelusului sa-l lasati dupa ce va da Ok-ul medicul ginecolog.
Sanatate maxima!