Gardnerella

Boli genitale feminine

Postata de AdinaSimplity cu 10 ani in urma.

Am fost la ginecolog din cauza unor mincarimi, miros urit si secretii, am dat analize de secretii si s-a constatat ca am gardnerella ( din cauza vietii sexuale active) si am luat tratament care m-a ajutat dar pe un timp , mai exact dupa ce am inceput sa am o viata activa sexuala iar a reaparut problema , ce sfat ati putea sa-mi oferiti? Multumesc. Adina

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Gardnerella vaginalis nu este o boala cu transmitere sexuala ci se datoreaza dezechilibrului florei vaginale [ face parte din flora normala a vaginului] in urma scaderii numarului de lactobacili vaginali, cei care pastreaza acest echilibru. Cauzele pot fi mai multe : o imunitate scazuta generala si vaginala , o higiena exagerata care strica echilibrul microflorei vaginale ,folosirea gelului de dus vaginal, etc. Ar fi bine sa ceri sfatul medicului ginecolog sau sa repeti tratamentul si sa vezi unde gresesti.......Gynophilus capsule vaginale reface flora vaginala .