galme vaginale

Boli genitale feminine

Postata de coa cu 12 ani in urma.

buna ziua,
in urma cu cateva zile in timp ce imi faceam baie am observat la exteriorul vaginului in partea dreapta o galma care nu este tocmai rotunda ci ma degraba lunguiata,m-am speriat foarte tare si nu pot merge la medic deoarece peste cateva zile sunt in perioada de menstruatie.ce ar putea fi?eu o sa merg la un consult dar asta peste o saptamana cel putin.va rog ajutati-ma

Raspunsuri (8)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

in lipsa unui consult medical ginecologic sau dermato-venerologic, nu se prea poate pune un diagnostic. cel mai probabil este vorba despre vegetatii veneriene date de deja ''binecunoscutul'' HPV, si pana la prezentarea la medicul ginecolog nu ar trebui sa va faceti prea multe griji.

pentru mai multe informatii despre aceste presupuse vegetatii, va recomand acest articol: //sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/verucile-sau-condiloamele-genitale_9027

va urez o seara buna

lung.raluca

acum 12 ani

este pe labia mare? doare?

lung.raluca

acum 12 ani

te doare? este pe labia mare?

coa

acum 12 ani

nu ma doare si nici nu se vede doar se simte la palpat

coa

acum 12 ani

nu ma doare si nici nu se vede doar se simte la palpat

lung.raluca

acum 12 ani

eu am avut ceva de genul ce ai caracterizat tu, era foarte urata galma aceea pe o labie se vedea si se simtea la palpat, am fost la dr gine chirurg si mia extirpat-o , am du-so la laborator uratenia aia , si nu era cancerigena, doar ca mam ales cu o cusatura mica mai spre interior la labie, nu se vede, si sunt ok.Cica se face din cauza hormonilor. du-te si vezi de ea!!

coa

acum 12 ani

eu o am de ceva timp(2 sapt) dar pot merge la doctor abia saptamana viitoare deoarece sunt la menstruatie.sper sa nu se inrautateasca situatia.tu cam cat ai stat cu ea?

lung.raluca

acum 12 ani

am depistat-o exact la menstruatie cand faceam dus. Dr mi-a zs ca se face in timp de cateva luni, si este mai evidenta la menstruatie,nu peste noapte.