Furunc

Boli genitale feminine

Postata de ilioana cu 11 ani in urma.

In perioada menstruatie imi apare furuncul in zona genitala,astade vreo trei luni,m-am gandit ca e o infectie de la tampoane.Acum mi-a aparut din nou ,dar nu in timpul menstruatiei.Este foarte dureros.Ce pot face?Ar trebui saiau ceva antibiotic,incepusem sa iau Zinat ,da rm-am oprit fiindca as vrea sa intreb un medic.Va multumesc din suflet!

Raspunsuri (2)

DrCliniPlus

acum 11 ani

Cel mai probabil, a aparut fie de la epilare fie de la un fir de par mai rebel. Inainte de a lua un antibiotic, incercati dupa o spalare cu apa calduta si sapun a zonei, tamponarea circulara cu tinctura de iod incepand de la centru spre exterior dupa care aplicati un pansament steril. Incercati sa rezistati 24 ore fara sa spalati zona.Dupa 24 ore, repetati figura. In mod normal, dupa prima zi simptomele se dip***aaza. In caz contrar, puteti incepe trat. antibiotic fara insa a renunta tratamentul local

Nicol

acum 10 ani

Am fost operata de furuncul acum 4 zile. Mi-a aparut tot asa in zona genitala. Cand mi-a aparut am ineput sa iau antibiotic si sa dezinvectez cu ihtiol (alifie neagra), total gresit. Trebuie sa mergeti de urgenta sa va vada un medic chirurg. Multa sanatate