Fisa colposcopica?

Boli genitale feminine

Postata de Andreea cu 2 ani in urma.

Bună ziua .
Azi am fost la ginecolog și pe foaie mi a scris : col suspect macroscopic
Simptomatologie sugestivă
Simptome menoragii
Imagini colposcopice normale
Ectopie periorificiala
Colpita difuza
Imagini colposcopice anormale
Epiteliu iod negativ
ZTA cu aspect de papilomatoză HPV situată pe buza superioară și inferioară
Infalamatii
Cin scăzut
Jsc vizibila pe execol
Conduită propusă revine pentru excizie cu ansa LLETZ imediat după menstra și cu analize Beta HCG să confirme Absență a sarcinii în cazul unui ciclu peste sarcină întreagă responsabilitate a efectuării exciziei pe sarcină revine pacientei control periodic la 6 luni
Recomandări screening cancer cervical pap test în mediu lichid ADN HPV detenție tipuri cu risc crescut plus genotipare 1618 investiții microbiologice clamidia ureaplasma microplasma culturi col
Eficiența prezenței leziunilor de col uterin este cu atât mai mare cu cât examenul citologic Babeș Papanicolau se efectuează în mod repetat.
Întrebarea mea este : cât de grav este ceea e mi a scris medicul pe foaie?

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-si-importanta-lui_15114

Andreea

acum 2 ani

Aștept răspunsul de la pap test