Fire scurte la sterilet,doare extragerea??

Boli genitale feminine

Postata de Valentina cu un an in urma.

Bună seara, eu am sterilet Mirena de aproape 5 ani,am decis sa îl scot pentru ca de când l.am pus nu am mai avut deloc menstruație...azi am mers sa consult un ginecolog, mi.a spus ca o sa fie cam aiurea pentru ca medicul cand mi l.a pus,a treiat firele foarte scurte...vroiam sa intreb dacă sa mai confruntat cineva cu asa problema, daca a durut la extragere...ma prins frica...mulțumesc

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Extragerea steriletului poate fi, in general, o procedura destul de simpla. Majoritatea ginecologilor sunt experimentati in indepartarea steriletelor si vor incerca sa faca procedura cat mai confortabila posibil pentru pacient. Durerea sau disconfortul asociate cu indepartarea steriletului sunt de scurta durata si pot fi gestionate cu usurinta cu analgezice sau alte medicamente pentru durere recomandate de medicul dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati pentru o consultatie la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

alina_v26

acum 4 luni

Bună. Si eu am pățit același lucru le a tăiat de tot. Trebuie sa merg sa l scoată și chiar nu știu cum v a fi posibil sa l extragă! Tu ai reușit?