fibrom uterin

Boli genitale feminine

Postata de Mariana2208 cu 10 ani in urma.

am 47 de ani si am fost diagnosticata cu fibrom uterin are aprox 5 cm nu a hemoragie ,nu am nici o problema sau durere.(am ciclu inca)
iau un tratament naturist pe baza de propolis miere laptisor de matca preparat de un fitoterapeut (am inceput de o saptamana )
am sanse sa scap fara operatie ?nu sunt de acord cu operatia

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Cata vreme nu este simptomatica ( sangerari, durere, etc), puteti amana interventia chirurgicala.

Elena

acum 8 ani

Buna ziua, am citit mesajul dumneavoastra de acum un an de zile. Am fost si eu diacnosticata cu fibrom uterin de 6.5 cm in afara uterului, am 31 de ani si fara sarcini. Singura solutia propusa de medic a fost operatia care trebuie facuta foarte meticulos astfel incat sa pot face copii dupa aceea. Nu am sangerari, durerile sunt suportabile. Ma puteti ajuta, va rog, sa imi spuneti daca tratamentul naturist pe care l-ati urmat a ajutat la micsorarea fibromului? Va multumesc din suflet si sper ca mesajul meu sa va gaseasca sanatoasa. Numai bine, Elena