fibrom uterin extirpat

Boli genitale feminine

Postata de valmary cu 13 ani in urma.

buna ziua,este vorba despre mama mea in varsta de 54 ani.in aproximativ 2 ani a suferit 3 operatii cum ar fi tiroida,hernia de disc(piciorul i-a ramas amortit oricum pana la genunchi) si apoi i s-a depistat in urma unui RMN pelvian si un fibrom care a dus apoi la extirparea totala a uterului.in timpul acestei ultime operatii a avut o hemoragie ,pt care au fost nevoiti sa -i faca o a doua anestezie si ca prin minune s-a salvat. afost denumita ca un caz rar pt ca spuneau ca in general nu prea sunt sanse ca cineva sa reziste hemoragiei.in final,totul a mers bine ,dar acum mama se confrunta cu o secretie vaginala care nu si-o poate explica ac***a in vedere faptul ca uterul nu-l mai are.prezinta si usoare intepaturi in zona sezutului si a rinichilor,iar in decursul celor 2 ani de operatii mai facuse si zona zoster,care dupa ce a tratatato a disparut ramanand totusi o usoara sensibilitate in zona bratului care continua sa o deranjeze de fiecare data cand ia contact cu apa sau se enerveaza.care este parerea dvs?va multumesc

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Pentru scurgerea vaginala si intepaturi, consultati cat mai repede medicul ginecolog al doamnei sau medicul care a operat-o sau alt medic competent! Este important sa o vada cat mai curand un medic. Pt zona zoster, aceste manifestari arata ca are o imunitate p***a, pe fond de afectiuni si stres, si va trebui deci sa i se faca o schema de intarire a imunitatii. Acest lucru este important, dar in primul rand trebuie vazuta de medic pt celelalte probleme.

valmary

acum 13 ani

va multumesc,dar o idee macar despre ce ar pute fii nu aveti?i-a fost extirpat uterul in totalitate,cu ovare cu tot si din cauza asta e mai ingrijorata.la doctor vom ajunge cat mai curand oricum.se gandea sa faca si un control pt osteoporoza,de la intreruperea menstruatiei a avut diverse bufeuri.tratamentul ACLASTA crede-ti ca e recomandat?va multumesc inca o data