Există vreun tratament pentru un chist seros apos?

Boli genitale feminine

Postata de Elena Dumitru cu o luna in urma.

Am intrat la vârsta de 42 ani la menopauză,la care incepusem să slăbesc la care ma găsit cu chist seros apos de 3 cm,ce tratament există pentru acest chist de al elimina? Vă rog frumos Am fost la patru doctori și mi-a spus că e prea mic că nu poate să mi-l scoată și că nu poți muri de la un chist

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Tratamentul pentru un chist seros apos depinde in mare parte de marimea si simptomele acestuia. Daca este mic si nu provoaca simptome, medicii pot alege sa il monitorizeze prin ecografii periodice pentru a vedea daca creste in dimensiuni. In unele cazuri, chistul poate disparea de la sine.

Daca chistul creste sau cauzeaza simptome, pot fi efectuate diverse proceduri pentru a-l elimina. Endometrioza poate provoca aparitia unor astfel de chisturi, astfel ca tratamentul cu medicamente care reduc productia de estrogeni poate fi o optiune. In unele cazuri, poate fi necesara interventia chirurgicala pentru a-l indeparta.

Este important de retinut ca majoritatea chisturilor nu sunt periculoase, dar trebuie monitorizate pentru a preveni orice complicatii potentiale. Daca medicul dvs. a sugerat ca acest chistTratamentul pentru un chist seros apos depinde in mare parte de marimea si simptomele acestuia. Daca este mic si nu provoaca simptome, medicii pot alege sa il monitorizeze prin ecografii periodice pentru a vedea daca creste in dimensiuni. In unele cazuri, chistul poate disparea de la sine.

Daca chistul creste sau cauzeaza simptome, pot fi efectuate diverse proceduri pentru a-l elimina. Endometrioza poate provoca aparitia unor astfel de chisturi, astfel ca tratamentul cu medicamente care reduc productia de estrogeni poate fi o optiune. In unele cazuri, poate fi necesara interventia chirurgicala pentru a-l indeparta.

Este important de retinut ca majoritatea chisturilor nu sunt periculoase, dar trebuie monitorizate pentru a preveni orice complicatii potentiale. Daca medicul tau a sugerat ca acest chist este prea mic pentru a necesita tratament, este probabil ca riscurile asociate cu tratamentul sa fie mai mari decat cele asociate cu monitorizarea atenta a chistului.

Totusi, daca sunteti ingrijorata sau daca simptomele dvs. se agraveaza, nu ezitati sa cautati o a doua opinie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/lucruri-pe-care-trebuie-sa-le-stie-orice-femeie-despre-chisturile-ovarie_15542

Elena Dumitru

acum o luna

Am și un copil de 14 ani,nu vreau să rămână singur