Examen secretie vaginala

Boli genitale feminine

Postata de andreea.h cu 10 ani in urma.

Examen microscopic colorat secretie
Frotiu colorat Gram din secretie vaginala:
- Celule epiteliale relativ frecvente
- Leucocite absente
- Flora microbiana cu rari bacili Gram pozitivi, rari coci Gram pozitivi izolati si in diplo
- Levuri absente
- Trichomonas vaginalis- absent

Va rog sa imi "traduca" cineva daca se poate acest rezultat.

Raspunsuri (4)

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 10 ani

Celulele epiteliale sunt celule care se desprind din mucoasa vaginala, au aspect si numar variabil in functie de perioada ciclului menstrual. Flora microbiana mentionata face parte din flora saprofita a vaginului (microbi care in mod obisnuit colonieaza vaginul). Absenta leucocitelor indica absenta unui proces inflamator local. Cu alte cuvinte rezultatul acestei investigatii este NORMAL.

andreea.h

acum 10 ani

Cu alte cuvinte am reusit sa scap de infectie. Va multumesc frumos pt raspuns!

giosu silvia

acum 8 ani

Va rog sa imi traduceti si mie acest rezultat va rog frmos.. Ex.microscopicpe frotiu.celule epiteliale poligonale-rare leucocite-frecvente.
Flora bacteriana
Predomina flora lactobacilara-Rari bacili Gram- negativi.
Cultura fungi
Pe mediul Sabouraud- nu s-au dezvoltat colonii de Candida spp.
Cultura de secreti vaginale.
Pe medi de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 de grade celsius.

giosu silvia

acum 8 ani

Va rog sa imi traduceti si mie acest rezultat va rog frmos.. Ex.microscopicpe frotiu.celule epiteliale poligonale-rare leucocite-frecvente.
Flora bacteriana
Predomina flora lactobacilara-Rari bacili Gram- negativi.
Cultura fungi
Pe mediul Sabouraud- nu s-au dezvoltat colonii de Candida spp.
Cultura de secreti vaginale.
Pe medi de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena in aerobioza la 37 de grade celsius.