examen secretie vaginala

Boli genitale feminine

Postata de elenutza87 cu 10 ani in urma.

Examen microscopic - preparat nativ si colorat
ANALIZE REZULTATE INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
Celule epiteliale poligonale relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde absente
Celule cu aspect de clue-cells absente
Leucocite relativ frecvente
Hematii absente
Trichomonas vaginalis nu se observa
Levuri absente
Flora microbiana predomina flora lactobacilara;
rari coci Gram-pozitivi izolati si in perechi.
Ce ovule sa iau pt asta? Am vazut ca Cervugidul este bun in infectia cu coci. Este necesar sa ia si sotul ceva?

Raspunsuri (1)

Mirela Constantin

acum 10 ani

In general pentru a avea siguranta ca scapati definitiv, ar trebui ca si sotul sa faca tratament. Insa exista foarte multe variante de tratament cu substante diferite care ar putea sau nu sa funtioneze, daca le luati fara recomandarea unui medic care sa va indice un tratament si sa va monitorizeze. Am fost si eu in situatia dumneavoastra si numai dupa ce am mers la un doctor ginecolog si m-a monitorizat constant am reusit sa scap pentru ca e posibil sa nu funtioneze din prima. Dupa multe incercari am ajuns prin recomandarea unei colege la Donna Medical Center si sincer mi-au placut mult medicii de acolo. Pe langa partea de gineco merg la ei si pentru sani - investigatiile acelea anuale si mi se par fff ok. Sanatate!