examen microscopic secretie vaginala

Boli genitale feminine

Postata de maria2701 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a examenului microscopic al secretiei vaginale. Va multumesc!
REzultatul este urmatorul:
- celule epiteliale pavimentoase superficiale - relativ frecvente izolate si in placarde
- celule epiteliale pavimentoase intermediare - relativ frecvente izolate si in placarde
- celule epiteliale pavimentoase parabazale - absente
- celule epiteliale pavimentoase bazale - absente
- leucocite - rare
- hematii - absente
- flora microbiana - cantitate - moderata
- flora microbiana - tip - Gram pozitiv: Coci in diplo, lanturi scurte si gramezi relativ frecventi
- Gram negativ: Bacili fini rari
- levuri - absente
- Trichomonas - absent

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aveti o infectie vaginala de etiologie mixta ( atat coci, cat si bacili gram negativi).
Este recomandat sa consultati medicul curant pentru prescrierea tratamentului.

maria2701

acum 11 ani

Multumesc frumos!

Coca

acum 8 ani

Buna ziua,
Am facut testul Papanicolau si mi-a iesit urmatorul rezultat:
-Numeroase celule pavimentoase intermediare si rare parabazale fara anomalii nucleare.
-rari nuclei liberi cu cromatina omogena
-leucocite
- saraca flora cicobacilara
Frotiu tip IIBP(atrofic). Am 56 de ani, va rog frumos daca puteti sa-mi trimiteti si mie o interpretare.
Multumesc anticipat.