examen citologic cervico-vaginal

Boli genitale feminine

Postata de niculici cu 8 ani in urma.

am 41 de ani, in octombrie 2012 am facut pt prima oara testul Babes Papanicolau. rezultatul a fost C3. de atunci am repetat la 6 luni si nu s-a modificat deloc. pe 3 iunie 2015 am facut ultimul test si mi-au iesit urmatoarele: prelevare de la nivelul: -exocervical, endocervical. anomalii celulare epiteliale: ASC-US (celule epiteliale pavimentoase atipice cu semnificatie nedeterminata). CONCLUZII: - anomalii celulare epiteliale, ASC-US, Babes Papanicolau: clasa 3. Recomandari de catre medic anatomo-patolog: examen citologic la 6 luni, dupa terapie antiinflamatorie, examen colpiscopic+ determinare HPV. credeti ca va fi necesara o conizatie sau histerectomie? sunt foarte speriata. ar putea fi vorba de cancer?

Raspunsuri (1)

Clara

acum 8 ani

mergeti sa consultati si un la doilea medic. Vi-l recomand pe doctorul Silviu Istoc, dumnealui pe mine m-a scapat de mai multe afectiuni, o sa-i raman vesnic recunoascatoare, este un om foarte amabil, care sta de vorba cu dvs si va explica tot ce vreti sa stiti. sanatate