eventratie

Boli genitale feminine

Postata de dana.daniela cu 10 ani in urma.

Buna ziua la o tomografie mi s a pus diagnosticul de eventratie abdominala supraombilicala cu apertura si un chist follicular pe ovarul stang in present am abdomenul umflat si arsuri in capul pieptului ,dureri in abdomenul inferior acestea sunt simtome normale sau sunt din alta cauza ,va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ambele variante sunt posibile. Este recomandat sa consultati medicul internist pentru evaluare si sa aveti in vedere rezolvarea eventratiei pe cale chirurgicala.

dragomir

acum 10 ani

Buna ziua! In urma unei interventii in urma cu ceva ani, mamei mele i s-a pus plasa la intestine, din cauza unei hernii ombilicale duble. Acum se pare ca a recidivat, are o umflatura dureroasa pe abdomen, medicul de familie spunandu-i ca este o eventratie. Ce se poate face? E posibila operatia laparoscopic, asta in cazul in care mai e posibila vreo interventie...Multumiri.