evaluare ecografie transvaginala

Boli genitale feminine

Postata de nistoreasca cu 10 ani in urma.

Buna ziua! in urma unei ecografii transvaginale am primit urmatoarele:
UTER pozitie:avf
dimensiuni 100/60/46
miometru : omogen
mucoasa: Hmax=15.6
col
linie vcuitate prezenta

OVAR DREPT: 5-6 foliculi cu diam mediu de 5 mm
dimensiuni: 30/21mm

Ovar stang: 9-10 foliculi, diam mediu de 6mm
dimensiuni=32.1/26mm

Nu mi-au fost explicate rezultatele,ci doar mi s-a spus ca sunt bine,nu am chist (asa cum banuia medical de fam). Mai departe...sunt in ceata,nu stiu ce inseamna acei foliculi,daca este normal sa ii am. mentionez ca in max 6-7 zile voi avea menstruati, potrivit calculelor mele. Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 10 ani

Fiecare folicul ovarian se dezvolta, creste treptat si formeaza in interiorul sau ovulul. Pe masura ce creste, se deplaseaza spre marginea ovarului si sub influenta hormonilor sexuali, cand ajunge la maturitate se sparege si elimina ovulul care urmeaza a fi captat de catre trompele uterine. Apoi, foliculul se transforma in corp galben, se umple cu grasime.

nistoreasca

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns!

Mirela

acum 10 ani

Mergi la medicul tau si afla toate rapsunsurile. Nu e ok sa te lase in ceata asa, desi stiu ca se intampla mereu. Daca nu iti da toate informatiile schimba-l e cel mai bine pt ca asa va face si cu tratamentul si cu alte probleme. pt ca e greu s agasesti unul f bun cel mai bine e prin recomandari. daca te ajuta, medicul meu se numeste dr. haradja si il gasesti la Donna Medical Center, e f profi sa stii si imi rapsunde la toate intrebarile nebunesti care-mi vin mie in cap. sau mai intreaba cunostinte, sunt convinsa ca poti gasi pe cineva mai bun. bafta ;)