ESTE PREA CURAND DUPA OPERATIE SI ASA ESTE NORMAL SA I SE INTAMPLE?

Boli genitale feminine

Postata de georgyna cu 11 ani in urma.

Buna ziua !Sora mea are 60 de ani si este un pic plinuta!De 1 saptamana si jumatate a facut operatie de hiterectomie si i s-a scos tot(ovare, uter,col).Acum este acasa ,dar este f. speriata ,ma suna si imi spune ca din cand in cand o doare operatia la exterior si ii supureaza!Este normal,tinand cont varsta si faptul ca este mai plinuta?Multumesc!

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 11 ani

Buna ziua,

Daca ii supureaza operatia inseamna ca a facut infectie. Recomandarea este sa mearga din nou la medic si acesta va sti ce este de facut. Se mai intampla sa se infecteze la suprafata operatiile, doar ca trebuie intervenit.

o plinuta

acum 10 ani

si eu sunt plinuta(107 kg) am avut o operatie de cezariana si la 8 zile era inchisa perfect;deci eu nu cred ca din cauza aceasata supureaza ci mai degraba este o infectie;ar fi bine sa mearga la un control