Enterococcus spp

Boli genitale feminine

Postata de gee cu 12 ani in urma.

Poate fi salutar tratamentul cu MACMIROR (comprimate si ovule) pentru enterococcus spp in secretia vaginala ac***a in vedere faptul ca nu pot lua antibioticele din antibiograma iar Nitrofuranteina ca atare este destul de periculoasa pentru mine?
Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Prima întrebarea este de ce spuneţi că nu puteţi urma un tratament cu antibioticele identificate de antibiogramă ca având efect asupra acestei specii bacteriene (enterococcus spp)?
A doua întrebare - sunteţi alergică la Nitrofurantoin? (deoarece Macmirorul conţine ca subst. activă Nifuratel care este un derivat de Nitrofuran

Cristina Buc

acum 12 ani

Buna ziua, am si eu o întrebare, am primit răspunsul la analiza si mi- a iesit aceasta bacterie enterococcus spp.100000 UFC! Sunt însărcinată in 3 luni si as dori sa știu dacă pot urma tratamentul cu antibiotice! Va multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Puteţi urma tratament antibiotic numai după efectuarea antibiogramei (care determină antibioticul/antibioticele de elecţie) şi numai cu antibiotice care pot fi administrate pe perioada sarcinii (să nu prezinte contraindicaţii în sarcină)

Liliana

acum 11 ani

Buna ziua. Urmez un tratament cu Amoksiklav pt enterococcus sp in secretie vaginala. Este necesar tratament si pt partener?
Multumesc

Georgia

acum 10 ani

Ma confrunt si eu cu acesta bacterie perversa. Prima data , mi s-a depistat E-coli, apoi dupa efectuarea unei culturi de col, mi s-a depistat enterococcus spp. . Am facut inca o data aceasta analiza, si dupa simptome, vad ca ma simt rau.. In cateva zile voi primi rezultatul... Ideea e ca eu trebuie sa fac o histerectomie totala si datorita acestui fapt..tot aman. M-e tare greu, dureaza de cateva luni si sunt cu nervii la pamant.
Spune-ti va rog, daca si partenerul trebuie sa urmeze tratament, conform antibiogramei mele. Sau daca se transmite prin contact sexual!
Va rog mult dati-mi un raspuns! Mai scap vreodata de aceasta bacterie?

Adrian

acum 9 ani

S-a vindecat cineva vreodata de acest tip de enterococ?