enterococ la copii

Boli genitale feminine

Postata de mirona3 cu 10 ani in urma.

buna seara . fetitei mele i a aparut un fel de scurgere destul de abundenta . Am fost cu ea la ginecolog si a recoltat din secretia vaginala . Dupa 5 zile am primit rezultatul ENTEROCOC. As dori sa stiu din ce cauza acest stafilococ exista si cum l-a contactat si daca este contagios. Fetita mea are 10 ani dar mai am o fetita de 6 ani .

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Enterococcus faecalis- poate ajunge la nivelul vaginului prin migrarea de la nivelul ariei perirectale ( se întîlnesc îndeosebi la nivelul tractului intestinal uman, dar uneori se pot întâlni şi la nivelul tractului genito-urinar). Enterococcus faecalis se poate transmite doar în mod indirect prin intermediul suporturilor materiale: obiecte contaminate, aer, apă.
Modurile prin care aceasta bacterie poate ajunge la nivelul vaginului este prin purtarea lenjeriei intime sau prin folosirea prosoapelor insuficient spălate, când nu sunt respectate normele elementare de igiena.

mirona3

acum 10 ani

Prosoapele le spal la 90 de grade; doar atat imi permite masina mea de spalat.Este suficient pentru a distruge acest enterococ?