endometrioza

Boli genitale feminine

Postata de brenda25 cu 11 ani in urma.

Cum se poate trata?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Tratament medicamentos cu antiinflamatoare pentru durere si contraceptive orale pentru intreruperea productiei normale de hormoni. In cazul in care tratamentul medicamentos nu are efect, sau simptomele sunt severe, se trece la tratamentul chirurgical. Rata de recurenta este de 40%.

Ioana

acum 11 ani

Asa este, este necesar un tratament medicamentos, dar trebuie prescris de un medic specialist, nu il poti lua de una singura. In primul rand mergi sa iti faci analize si apoi discuta cu medicul ce tratament ti s-ar potrivi. Eu nu am intampinat aceasta problema, insa am avut alte afectiuni ginecologice, pe care le-am tratat la centrul medical Donna, unde sunt niste medici buni. eu am avut ca medic pe dna dr Teodorescu. Fa-ti o programare pentru consultatie, ca sa fii linistita! Numai bine!