Ecografie

Boli genitale feminine

Postata de Fulg-de-nea cu 14 ani in urma.

Buna-ziua.Saptamana asta trebuie sa fac o ecografie transvaginala,nu am facut niciodata.daca a facut cineva imi poate spune cum se procedeaza,sunt un pic cam speriata.

Raspunsuri (4)

nicoleta

acum 14 ani

este f.simplu,iti introduce un fel de baston ,nu stiu cum se zice,in vagin,nu te doare deloc simti un pic de disconfort,iar medicul vede ovarele, uterul etc,este mult mai bun decat eco,sa nu te sperii ca bastonul acela este cam lung

gigi

acum 14 ani

buna iubita,

am facut multe din astea pe timpul sarcinilor,si te rog sa ma crezi pe cuvant ca nu exista nici un disconfort,este subtire ca si un capat de surubelnita normala,pe care se pune prezervativ,se unge cu un gel(deci este f lubrefiat),apoi se introduce in vagin si vede aproape totul,este foarte sigur,si plus ca nu te mai urci pe capra aia urata.pe mine ma aseza mereu pe patul normal de cabinet.sper sa fie asa si unde te duci.mergi cu incredere si vb cu medicul despre orice disconfort .

elena

acum 14 ani

Ecografie realizata cu ajutorul a unei sonde ecografice care se introduce in vagin si care permite vizualizarea organelor genitale interne si/sau a unei sarcini incipiente.

Fulg-de-nea

acum 14 ani

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.