Ecografie endovaginala - interpretare

Boli genitale feminine

Postata de Ana Campineanu cu 11 ani in urma.

Buna ziua!

Rog ajutor in interpretarea unei ecografii endovaginale. In poza atasata ( https://lh5.googleusercontent.com/-45gxUlxPgp4/USuZhaEO9EI/AAAAAAAAIWk/PxSxph9Sqw8/s633/IMG_9121.JPG ), se poate vedea o “anomalie” pe care dr.ginecolog a numit-o “deschizatura pe col”. Testul Papanicolau a iesit foarte bine, cultura de col uterin arata candida albicans (desi nu am avut niciodata manifestari: scurgeri, mancarimi etc).

Dr. mi-a dat de inteles ca acea “deschizatura” ar fi fost produsa de candida, motiv pentru care ar trebui sa incep sa o tratez. Dar nu mi-a explicat exact ce este , eu nu am intalnit termenul pe nicaieri, nu inteleg cum si de la ce a aparut.

Stiti cumva despre ce ar putea fi vorba? Mentionez ca nu a existat nicio sarcina, niciun avort.

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Sigada

acum 11 ani

Daca doriti o a doua parere privind diagnosticul dvs puteti folosi serviciul de interpretare analize medicale al site-ului //sfatulmedicului.ro/comunitate/investigatii/monocite-mari_47261 sau puteti trimite intrebarea dvs impreuna cu analizele medicului de garda //sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online