E posibil ca din cauza acelui chist sa nu am menstruatie?

Boli genitale feminine

Postata de ana-maria1973 cu 13 ani in urma.

Buna ziua!As vrea sa va adresez o intrebare.Acum 4 ani respectiv in 2006 mi sa confirmat ca am un Chist ovarian de 6-7.As vrea sa va intreb daca ar putea sa nu am menstruatie din aceasta cauza deoarece am facut doua terse de sarcina care au iesit negative.Va multumesc Anamaria

Raspunsuri (2)

o mama

acum 13 ani

Da, este foarte posibil. Fiicei mele nu i-a venit menstruatia 2 luni si, la echografie, i s-a depistat un chist de 5-6 cm. Chistul i s-a resorbit in urma unui tratament cu anticonceptionale recomandat de medic. Este bine sa mergi sa-ti faci echografie si sa vezi daca ai sau nu chist ovarian. Chisturile mai mari de 6 cm se opereaza. Pentru un eventual tratament trebuie sa mergi la endoctrine unde ti se da tratament dupa ce ti se fac analizele hormonale. Chisturile ovariene apar datorita dereglarilor hormonale, iar tratamentul trebuie personalizat in functie de rezultatele analizelor. Mergi de urgenta la medic, chisturile ovariene se pot sparge si pot genera hemoragii foarte urate. Sanatate!!

o femeie

acum 11 ani

da e posibil asa ceva