E normal sa se inflameze ceva in interiorul vaginului exact la intrare deasupra?

Boli genitale feminine

Postata de Nadiaa cu 5 ore in urma.

Buna ziua! Am avut tratament cu antibiotic si tergynan flora comprimate vaginale, am fost diagnosticata cu boala inflamatorie pelvina si chist hemoragic. Am inceput tratamentul din prima zi de menstruatie asa cum mi s a spus de catre medic, dupa 2-3 zile de folosit comprimatele vaginale simteam pe zi ce trece cum vagin meu devine din ce in ce mai stramt, mai dificil de introdus un deget sau chiar comprimatul. Sunt in a 5a zi de menstruatie, inca am mici sangerari, pete mai bine zis, e foarte imflamat inauntru si azi observ si o durere ca o intepatura constanta si simt inflamat, nu e ceva insuportabil, insa ma sperie mai mult. Din ce am vorbit la clinica unde am fost si cu un farmacist, ar fi vorba de o alergie la tergynan flora si bineinteles ca am intrerupt folosirea acestora. Credeti ca e in regula sa astept pana luni sa merg la medic? Abia atunci este medicul meu la clinica. Mentionez ca asta este vineri. Cea care mi a raspuns la telefon, de la clinica, a spus ca e in regula sa vin luni sa vorbesc cu medicul. Eu citind de pe internet am crezut ca e vorba de prolaps, pentru ca am simtit ceva tare care blocheaza introducerea comprimatului in vagin, dar am inteles ca nu pot avea prolaps la 21 de ani, neac***a nici nasteri. M ar ajuta enorm un sfat, un raspuns, mai ales ca trebuie sa merg luni, imi fac griji. Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ore

Buna ziua,

Inflamatia pe care o simtiti poate sa fie ca rezultat al infectiei pentru care ati fost tratata, fie o reactie adversa la medicamentul pe care l-ati folosit.

Faptul ca simtiti vaginul mai stramt si ca aveti dificultati in a introduce un tampon poate fi si el cauzat de inflamatia locala.

Daca experimentati disconfort, mancarimi, arsuri, sangerari neobisnuite sau simptome de genul acesta, este important sa consultati un medic cat mai repede posibil.

Daca disconfortul este suportabil si nu aveti alte simptome suplimentare, este in regula sa asteptati pana cand ajungeti la medic.

Asa cum ati mentionat in intrebare, prolapsul vaginal apare de obicei la femeile care au nascut natural si este foarte rar la femeile de 21 de ani care nu au nascut. Dar, desigur, daca aveti orice fel de neliniste este bine sa discutati cu medicul dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/bolile-inflamatorii-ce-sunt-si-ce-factori-le-provoaca_11751
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/vaginita-inflamatorie_20768