e grav Ascusul?

Boli genitale feminine

Postata de fruchsia cu 11 ani in urma.

Buna seara!
Tocmai am primit rezultatul de la Testul Papanicolau. Va scriu exact interpretarea
- satisfacator pt evaluare;
- frotiu conventional;
- peste 75% din frotiu acoperit de hematii si inflamatii;
- modificari celulare reactive asociate cu inflamatie;
- ASC-US (celule scuamoase atipice cu semnificatie nedeterminata).
Medicul mi-a prescris urmatorul tratament:CERVIRON - ovule (10 zile), METRONIDAZOL (10 zile , 2 capsule la 12 ore).
Iar rezultatul la cultura de col - CANDIDA - si mi-a fost prescris GYNOFORT - crema vaginala.
Credeti ca aceste rezultate pot afecta o viitoare sarcina?

Astept cu interes sfaturile dvs.

O seara frumoasa!

Raspunsuri (4)

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 11 ani

Pe perioada efectuarii tratamentului e bine sa evitati sa ramaneti insarcinata. Daca nu sunt si alte probleme (o boala inflamatorie pelvina de exemplu) de regula cervico- vaginita tratata eficient si la timp nu afecteaza fertilitatea. Medicul ginecolog care v-a consultat este cel mai in masura sa va raspunda la aceste intrebari.

daniela

acum 9 ani

CE ESTE ASC-US ,IN URMA TESTULUI PAPANICOLAU MI-A IESIT ACEST REZULTAT
ESTE GRAV?

Soare Ionica Maria

acum 8 ani

Ce este ASC-H in urma testului papanicolau este grav ?

Pricop Ionica

acum un an

Bună ziua, cum ați rezolvat problema cu ACS H ,am și eu aceeași problemă, este grav?