E coli

Boli genitale feminine

Postata de membru217169 cu 12 ani in urma.

Ce ati mai incercat pentru o infectie urinara recidivanta cu E coli, care apare constant dupa contact sexual, la aproximativ 48 de ore? Am luat antibiotice conform antibiogramei, urina a ramas sterila pana la primul contact sexual..... E cat se poate de disperanta situatia, ca sa nu mai vorbim despre urmarile unor astfel de infectii urinare!

Raspunsuri (7)

pierzi timpul

acum 12 ani

Cu antibiotice pierzi timpul si sanatatea caci nu au cum sa ajute. Nici bacteriilea acelea nu suntc auza bolii ci doar urmarea ei. Mergi la un medic homeopat BUN si ADEVARAT si o sa vezi ce frica au bolile de niste remedii homeopate inofensive.

membru217169

acum 12 ani

Am fost la homeopat. M-a ajutat foarte mult, trei ani nu am luat antibiotice, pana am facut o criza urata, iar hoemopatia nu a mai fost de folos. Iarasi antibiotice si o sa revin la homeopat dupa ce termin tratamentul clasic.... Cel mai urat mi se pare ca medicii nu dau importanta acestor infectii urinare, le trateaza drept banale, desi se pot complica, recidiva....iar la o prima infectie, habar nu ai cu ce te confrunti.
Desi este o situatie disperanta, sper sa pot sa mai trec peste un episod si sa mai am rabdare .....

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

...sau puteti lua o singura doza de antibiotic (ciprofloxacin 250 mg, de pilda), imediat dupa actul sexual. Urinarea dupa actul sexual este, de asemenea, utila, ca si un tratament de fond cu Urinal, un comprimat de doua ori pe zi.

membru217169

acum 12 ani

Multumesc petru sfaturi. Am respectat cu strictete toate regulile de igiena, urinarea dupa actul sexual este buna, pe mine nu ma ajuta.... Si nici atat Urinal..... si spun asta, cu analizele facute saptamanal, urmarind evolutia bolii, numarand colibacilii....si vazand cum se inmultesc.. Stiu ca foarte multe femei sufera de asa ceva, din pacate tot nu se acorda importanta cuvenita de la prima infectie, chiar daca mergi la medic....Iar eu am citit foarte mult despre acest E coli, despre analize, antibiotice si mod de actiune....Nu am incercat Urovaxom/ul inca....In rest, liste intregi cu remedii mai mult sau mai putin naturale.....

ina

acum 12 ani

partenerul a urmat si el un tratament?

adina

acum 9 ani

Buna .Si eu am avut infectie urinara si am incercat cativa ani tratament cu antibiotice fara nici un rezultat, in sensul ca recidiva infectia dupa terminarea tratamentului.Am inceput sa caut un tratament naturist pentru ca din cauza antibioticelor am facut candidoza si am incercat d-mannose cu asparagus de la Swanson.Le-am gasit la o firma in Cluj-Napoca, site-ul lor este www.medicaldistrict.ro.Multa sanatate va doresc!

manuela f

acum 9 ani

A mai incercat cineva tratamentul cu d-mannose si asparagus pentru E.Coli?Multumesc!