e cistita sau alta boala?

Boli genitale feminine Inducerea sangerarii

Postata de arian_a cu 13 ani in urma.

buna!am sangerari vaginale(menstruatie??)care dureaza de 9 zile!in general menstruatia dura 6 zile dar acum nu se mai opreste.am inceput sa iau pilule antico (logest) de 9 zile ,prima luna cand iau ac.organismul nu se adapteaza la ele?sau e cistita?in ultimele 3 zile am obs ca se desprind bucati mari probabil din peretii uterului sau cheaguri...nu stiu...cate una la cateva ore,sunt inchise la culoare ...ce o fi?sunt speriata..nu pot merge momentan la medic.sfaturi va rog

Raspunsuri (15)

elena

acum 13 ani

Sora mea are fibrom hemoragic si de aceea are menstruatie abundenta , care dureaza mai mult decat ar trebui. Medicul ginecolog i-a recomandat orgametril, clorocalcin si vitamina k. Stiu ca vit k opreste sangerarea.Nu cred ca este cistita, aceasta fiind o afectiune a cailor urinare, infectie urinara. Poti avea fibrom uterin, chist ovarian. Ar trebui sa mergi la dr sa-ti dea tratament pt incetarea hemoragiei, deoarece te anemiezi. Sanatate.

elena

acum 13 ani

Am citit prospectul pe net pt Logest si vad ca este contraindicat in sangerarile necunoscute. Citeste prospectul pe Google.

arian_a

acum 13 ani

e foarte probabil sa fie aceasta si pb mea deoarece am avut anul trecut cateva chisturi mari.o sa folosesc fier si vit k,daca nu inceteaza in 3 zile o sa fac o vizita la medic.multumesc

Iuli

acum 13 ani

Este foarte periculos. Mergi la medic cat de repede poti.

IuliaLya

acum 13 ani

cistita nu e .. ...eu am de vre-o 4 ani problema asta ...si te ia cu usturimi jos cu senzatia de a merge in baie sa faci pisu din 2 in 2 min si te ustura atunci de iti vine sa tipi ....asa se manifesta cistita si e oribil se trateaza cu antribiotice speciale cu bautul multor lichide cu spalari jos cu ceai de musetel cu bicarbonat si apa fierbinte dar cel mai indicat e sa mergi sa faci un control la medic si sa vada ce fel de bacterii ai in urina sa iti poata prescrie ceva adapt asta in caz ca ai sa ai vre-odata aceasta urata infectie dar ceea ce ai tu acum nu se numeste nici infectie urinala si nici cistita.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Posibil sa fie vorba despre vreo endometrioza. Sfatul meu este sa nu intrerupi anticonceptionalele fara acordul medicului si nici sa iei vitamina K (aceasta are risc crescut de tromboza, pentru ca duce la coagularea sangelui). Ia in continuare anticonceptionalele, cam dupa doua trei luni se regleaza menstruatia de la ele. Si cu prima ocazie mergi la medic, nu ignora problema.

arian_a

acum 13 ani

nu am usturimi,ieri am simtit o durere in zona ovarelor care semana foarte bine cu cea pe care am simtit-o cand am avut chisturi si unul dintre ele mi s-a rupt,am fost la medic si mi-a prescris advil,problema parea ca s-a rezolvat dar e posibil sa fi revenit?o durere intepatoare in pantece...sangerarea nu s-a oprit nici acum...dar e foarte sp***a si nu se mai desprindl formatiuni mari...mai mult lasa pete maronii...sunt in jur d 10 zile...endometrioza e grava? s citesc p net.pb e ca nu pot intretine relatii sexuale si am deja"tensiuni"in cuplu...am auzit ceva de "masina de cusut"un dispozitiva ce seamana cu o seringa prin care se extrage tot lichidul existent in uter...imi recomandati s incerc?

Eliza

acum 13 ani

Te rog sa mergi la medic !!! Nimic din ce se scrie aici nu te poate ajuta !!!! Nu inteleg de ce spui ca nu poti merge la medic deocamdata??? Ce te impiedica??? Daca nu esti asigurata asta nu e o problema....mergi la Urgenta si te vor ajuta.... Te rog nu mai astepta !!! Asta nu este un cos care o sa treaca in cateva zile si nici tratamentul dupa "ureche" nu e ok. Sanatate MULTA !!!

Mariana

acum 13 ani

Nu ne spui ce varsta ai. Daca ai peste 45 ani , poate ai simtome de intrare in menopauza. Du-te urgent la medic ptr.ca o sa-ti scada gradul de anemief.f mult. Asa am patit si eu. Inca de 2 ori, pana am intrat in menopauza. SANATATE !

arian_a

acum 13 ani

am 20 de ani,sigur nu e menopauza

irina

acum 13 ani

s-ar putea sa i dereglari hormonale , se fac analize , dozari hormonale, cel mai bine dute la ginecolog

arian_a

acum 13 ani

si asigurarea medicala ce presupune ?care este documentul din care reiese ca lunar cotizez pentru ea?lucrez,ar trebui sa primesc de la casa de sanatate acest document si sa il prezint la medicul de familie?

mariana

acum 13 ani

daca esti angajata (contract individual de munca) solicita de la serviciu o adeverinta pentru medicul de familie (este valabila 3 luni).

butnaru gabriela-bacau GNLD

acum 13 ani

puteti apela cu incredere la un produs naturist de notorietate, are meritul sa actioneze ca un antibiotic , se numeste Carotenoid Complex,, cu 16 componente speciale de betacaroten,,cu licenta si brevet,,Anglia - UK : 90 cp=180 lei
0744 647420 si 0734 765490.lplata ramburs.
este foarte bun si pt protector.. previne degenerarea maculara..si creste imunitatea organismului cu 37% in numai 20 zile, studii demonstrate clinic.

cristina2012

acum 13 ani

Sangerarea ta e legata de administrarea anticonceptionalelor. De regula e nevoie de 3 luni ca organismul sa se obisnuiasca cu noul status hormonal indus de pilula.
ATENTIE! Folia de pilule nu se intrerupe decat in cazuri limita, numai cu acordul medicului. Era bine daca intrebai cu mare grija medicul ce efecte adverse pot aparea. Sangerarile intermenstruale, spootingul sunt cam o regula in primele luni de admnistrare. Acum, daca nu poti ajunge la medic, de ce nu folosesti functia oferita de acest site "intreaba medicul". In urma cu doi ani am avut si eu niste intrebari si mi s-a raspuns detaliat.
Parerea mea este ca, chiar daca ai 20 de ani e bine sa ai in vedere si sanatatea ta, nu doar confortul. In secolul 21 exista si unele metode de planning care nu-ti agreseaza organismul precum o face contraceptia hormonala.

Cistita este o afectiune a vezicii urinare, simptomele le-a descris cineva mai sus. Se sangereaza si in cistita, dar nu prin vagin, ci sangele apare in urina.