Dureri vaginale si la ovare

Boli genitale feminine

Postata de adyshor cu 14 ani in urma.

Sunt impreuna cu prietena mea de aproximativ 2 ani, insa in ultima perioada dupa contactul sexual, are dureri aproape insuportabile in vagin si la ovare, ca si niste taieturi sau impunsaturi cu ceva ascutit. Folosim tot timpul prezervativul, iar contactele sexuale nu sunt regulate.

Din ce cauza sa fie acest lucru?

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 14 ani

Normal ar fi sa faca un control ginecologic. Ar putea fi orice......aceste dureri ar putea avea diferite cauze, de la o infectie pana la ceva mai grav.

adyshor

acum 14 ani

Citat:
Normal ar fi sa faca un control ginecologic. Ar putea fi orice......aceste dureri ar putea avea diferite cauze, de la o infectie pana la ceva mai grav.

Problema e ca nu vrea sa mearga la medic :(

Adrienne

acum 14 ani

Poate reusesti sa o convingi sa mearga ma medic. Exista acum foarte multe surse de informare,ar fi bine sa se documenteze putin si sa vada la ce se expune........din cauza aceste-i retineri. Ca femeie va trebui sa se obisnuiasca cu aceste vizite la ginecolog, cat mai des posibil, atunci cand este necesar.

Sheila

acum 14 ani

Ar fi bine sa ajunga cat mai repede la doctor, poate fi o rana , sau o infectie.Daca nu doreste sa mearga singura insoteste-o

omnia

acum 14 ani

Buna,

Incearca sa o convingi ca orice femeie care se respecta pe ea si pe cel de langa ea, trebuie sa faca o data la 6 luni un control ginecologic.
Chiar daca are contact sexual numai cu tine, boli pot aparea de oriunde: de pe o toaleta, etc, iar in cazul in care contacteaza o astfel de boala, inevitabil te expune si pe tine la acest risc.
Durerile acestea sunt anormale si pot semnaliza o problema destul de grava: poate fi vorba despre o anexita (care netratata duce la infertilitate), un chist (care neglijat poate creste in dimensiune si o sa se trezeasca ca are nevoie de o interventie chirurgicala pentru extirparea lui) si lista poate continua.

Convinge-o sa priveasca lucrurile cu maturitate; daca e pudica, se poate duce la o doctorita, sigur are o prietena cu capul pe umeri care ii poate face o recomandare!

Numai bine!

adyshor

acum 14 ani

Citat:
Buna,

Incearca sa o convingi ca orice femeie care se respecta pe ea si pe cel de langa ea, trebuie sa faca o data la 6 luni un control ginecologic.
Chiar daca are contact sexual numai cu tine, boli pot aparea de oriunde: de pe o toaleta, etc, iar in cazul in care contacteaza o astfel de boala, inevitabil te expune si pe tine la acest risc.
Durerile acestea sunt anormale si pot semnaliza o problema destul de grava: poate fi vorba despre o anexita (care netratata duce la infertilitate), un chist (care neglijat poate creste in dimensiune si o sa se trezeasca ca are nevoie de o interventie chirurgicala pentru extirparea lui) si lista poate continua.

Convinge-o sa priveasca lucrurile cu maturitate; daca e pudica, se poate duce la o doctorita, sigur are o prietena cu capul pe umeri care ii poate face o recomandare!

Numai bine!

Pudica nu e :P. In legatura cu chisturile, acum un an a luat ceva anticonceptionale, recomandate de ginecolog, pentru ca avea chisturi, iar dupa terminarea tratamentului a evitat sa mearga la control. Se poate sa fi reaparut acele probleme?

Sheila

acum 14 ani

Nu neaparat au reaparut poate nici nu s-au retras, daca nu a fost la doctor dupa terminarea tratamentului nu are de unde sti daca au disparut.Stiind ca a avut probleme cred ca ar trebui sa mearga regulat la doctor, chiar nu a aflat cate se pot intampla de la afectiuni banale.Numai bine