Dureri menstruale

Boli genitale feminine

Postata de Georgeta20128999 cu 12 ani in urma.

Ma numesc Georgeta si am 33 de ani.In ultimele 2 luni am avut dureri menstruale foarte puternice care durau 3-4 ore si nu mi-au trecut cu nici un calmant.Este posibil sa am chisturi ovariene? La ultimul consult ginecologic mi s-a spus ca am ovare polichistice.De au aparut aceste dureri puternice? S-au marit aceste chisturi foarte mult?Oare asta sa fie si o cauza a faptului ca nu pot ramane insarcinata? Incerc de 4 ani.Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 12 ani

Sindromul de ovare polichistice trebuie tratat de catre endocrinolog, nu de catre ginecolog, fiind o dereglare hormonala care scade si fertilitatea. In alta ordine de idei, dupa 1 an de incercari esuate de a concepe, este obligatoriu sa faceti amandoi controale complete iar partenerul sa faca o spermograma. Oricum chisturile dvs trebuie tratate.