dureri in zona ovariana

Boli genitale feminine

Postata de ana marta cu 13 ani in urma.

buna ziua ,de 2 saptamani am dureri si parca mar arde in zona ovarelor ,nu stiu ce poate fi ,cateodata seara chiar insuportabile,si nici nu am posibilitatea sa merg la un medic recent ,ce pot sa fac?

Raspunsuri (1)

Sheila

acum 13 ani

In mod normal daca e vorba de o anexita este nevoie de un antibiotic dar acesta trebuie recomandat de medic dupa ce afla exact cauza durerii.
Intre timp poti sa incerci cateva remedii naturiste. Plantele de care o sa-ti zic pot fi folosite sub forma de ceai atat pt uz intern cat si pentru spalaturi:

Musetelul - ajuta la acalmarea inflamatiilor de la nivel pelvian
- pentru ceai se pun 2 lingurite de flori la 250 ml apa;se fierbe 5 min, se pot bea 2-3 cani pe zi
- pentru spalaturi se pun 4 lingurite de planta la 2 litri de apa; se fierbe 10 min, dupa care se strecoara. Spalaturile se fac cu irigatorul de 2 ori pe zi, lichidul trebuie sa fie caldut.

Cimbrul - ajuta impotriva infectiilor
- pentru ceai - 1 lingurita planta maruntita la 250 ml apa; se pot bea 3-4 cani pe zi
- pentru spalaturi -4 lingurite planta la 1 litru apa, spalaturi vaginala de 2 ori pe zi

Mai poti folosi galbenele, iasomie.