dureri de ovare

Boli genitale feminine

Postata de Elisa21 cu 13 ani in urma.

Buna ziua. De ceva timp simt o presiune pe ovare,ma dor tot timpul uneori am senzatia de gol inauntru. Cand urinez,ma doare in partea dreapta,in dreptul ovarului.Daca incerc sa palpez,doare. Durerea se extinde si catre picioare... care este cauza durerilor? Stiu ca un examen ginecologic ar fi indicat,dar nu ca mi-e rusine,ci pur si simplu sunt satula sa ma tot duc. Frecventez mai mult ginecologul decat scoala...

Raspunsuri (10)

raluca

acum 13 ani

Este bine sa te vada un medic ginecolog pentru a-ti face o ecografie intravaginala sa vad mai exact ce ai, poate ai vre-un chist pe ovare si de aceea ai astfel de dureri. Mergi la un control pentru a-ti da tratamentul necesar.

Victor Richard

acum 13 ani

Poate fi o infectie urinara, o anexita... poate fi vorba despre orice. Spui ca ai fost la ginecolog... poate ar fi bine sa mergi la un medic urolog, poate problema nu este de natura ginecologia. Papanicolau ai facu? Care a fost rezultatul?

Anna

acum 13 ani

Si eu am aceeasi problema..Am dureri de ovare,in ambele parti,uneori coboara pe picior,alteori simt ca si cum ma inteapa.Dupa ce mi-am inceput viata sexuala,de vreo 2 luni,de atunci au inceput.Si de fiecare data dupa ce am act sexual,la o zi ,doua, incep durerile usoare,sau mai mari,de ovare.Si eu simt de cele mai multe ori ca un gol inauntru.
Am fost la medicul ginecolog,si nu m-a putut lamuri in legatura cu durerile.Mi-a spus ca pot fi din cauza pozitiei( sincer nu prea cred..dar ma rog. )
Mi-a spus insa ca am ovare polichistice..si m-am gandit ca poate sa fie de la sindromul acesta durerile pe care le am...Insa nu sunt sigura 100%...

oanaiuliana

acum 13 ani

poti sa imi spui si mie ce inseamna ovare polichistice si cum se trateaza??am si eu o problema tot niste intepaturi in zona ovarelor si mie mia dat tratament pt anexita si pt vaginita dar tot ma mai inteapa si nu stiu ce sa mai fac.te rog trimitemi un mail pe adresa [email protected]

oanaiuliana

acum 13 ani

iti spun din proprie experienta ca ar trebui sa mergi la medic pt ca si eu am patit la fel..aveam intepaturi in zona ovarului drep si am aflat ca am anexiata si vaginita...nici pana acum nu am scapat de ele iau tratamente peste tratamente.dute cat mai repede pt ca vaina poate provaca cancer de col uterin din cate mia zis mie medicul

Elisa21

acum 13 ani

Multumesc pentru sfaturi. Am fost la doctor si s-a rezolvat.Acum un an am fost internata cu infectie urinara,acolo nu m-au tratat cum trebuie,de atunci aveam un ovar inflamat,ma rog. A fost aceasi problema si acum,doar ca durerea radia si s-a manifestat altfel. Da Victor Richard am facut Papanicolau,dar nu m-am dus dupa rezultat... asa sunt eu,delasatoare. Oricum trebuie sa-l fac din nou.

mary

acum 13 ani

si eu am dureri dupa actul sexual ma diìor rau ovarele si ma inteapa. Si in timpul actului sexual am senzatia ca imi vine sa urinez. Poate sami spuna cineva dc? Ms

alina

acum 12 ani

doresc si eu sa comunic despre aceste probleme

luiza

acum 12 ani

ma doare foarte tare inghinal mai sus cred ca prin dreptul ovarelor si durerea se duce pe picior...este o durere continua.am fost initial la un dr. reumatolog care mi-a dat trat.de artroza, artrita, nici el nun a dat un dg. clar ...in urma trat. cu tramadol si dexametazona inj.,durerea ma lasa citeva ore dupa care ma ia din nou...se face si trat cu antibiotice? va rog dati-mi un rasp. cit mai repede

Marin Mioara

acum 8 ani

am fost diagnosticata la primiri urgente cu cistita acuta. Am ajuns acolo pentru ca nu ami mai gaseam locul de dureri atat in zona ovarelor cat si in zona uterului. Urgenta a fost sambata seara in jurul orelor 22 unde mi-au facut o injectie no-spa, si o reteta pe care deja am inceput sa mi-o administrez.Zamocin la 12 ore,Urinex la 12 ore,Movalis 15mg 1 capsula/zi,Aceclofen rectal 1/seara, Tergynam ovule 1/seara.Duminica m-am simtit bine fara dureri dar, azi dimineata(luni) m-am trezit cu durere pe ovarul drept. Noaptea am iesit la baie de cca.3 ori. Ce pot sa fac, inca ma mai doare ovarul drept?Mi-am administrat si un no-spa de 40 mg(pastila) dar fara nici un rezultat...apoi mi-am administrat un supozitor de Acceclofen...pot zice ca este un pic mai bine dar tot doare(durere suportabila).VA rog sa ma sfatuiti!