Durere

Boli genitale feminine

Postata de peterpan cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
Nu stiu, daca e de natura, genitala sau nu.
De 3 ani in zona genitala simt o umflatura tare,de marimea unei mingi de ping-pong, nu ma doare, ci atunci cand apas foarte tare. Uneori este mai mare, alteori mai mica, nu am putut sa-mi dau seama cand se intampla acest lucru. Dimineata , inaite de a merge la baie, umflatura este mai mare de marimea unei pere si tare si atunci ma jeneaza. Urinez uneori foarte des( la 2 ore).ciclul menstrual eset normal, nu am dureri, nici scurgeri mari.
Ce investigatii trebui sa fac,pentru a descoperi ce am??
O zi buna, va doresc.

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

In zona genitala mai precis unde? Ginecologul ce spune?

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie mai multe detalii despre acea umflatura? in primul rand unde anume este localizata?
cat despre urinatul des la 2 ore, ne-ati putea spune de cat timp se intampla acest lucru? si daca aveti dureri/jena cand urinati? mai aveti si alte boli? urmati vreun tratament?

va urez o zi buna

peterpan

acum 12 ani

Acolo este ceva tare, in interior, pe langa vezica urinara(banuiesc), in zona pelviana. Nu am dureri cand urinez, nu am nici cea mai mica jena. Dimineata este asa de mare, incat daca stau culcata se vede abdomenul putin bombat si tare, daca urinez ma usurez, si simt ca ma preseaza.Nu sufar de nicio boala, nu am fost bolnava deloc, decat mici raceali. Aceasta umflatura tare o am de cativa ani, aproximativ 3 ani.Nu am luat niciun tratament. Acum 2 ani am facut niste analize din care s-a vazut ca sunt putin anemica.

laura

acum 12 ani

Eu nu inteleg cum de ati stat asa 3 ani si nu ati mers sa va consulte un medic,sa vedeti ce este cu acea umflatura..eu zic sa meregti la un consult,este cel mai potrivit asa..

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

in primul rand trebuie sa va prezentati la medicul de familie, unde trebuie sa mentionati prezenta acelei formatiuni, si apoi in functie de rezultat veti fi indrumata mai departe spre o specialitate anume, cel mai probabil spre un serviciu de urologie.

va urez o zi buna