Durere la contact sexual

Boli genitale feminine

Postata de anig cu 14 ani in urma.

Buna seara! Problema mea consta in dureri la contactul sexual. Imi inchipui ca se intampla din cauza ca nu sunt suficient de excitata, nu ma ud suficient. Nu inteleg ce trebuie sa fac sa se schimbe asta. Am fost la ginecolog, mi`a spus ca din cauza ca luam anticonceptionale prea puternice (yasmine) acestea mi`au distrus flora vaginala si este posibil sa nu ma ud suficient din cauza asta. am schimbat anticonceptionalele (cu unele mai slabe - karissa), am incercat si cu lubrifiant, am folosit ovule pentru a`mi reface flora vaginala insa nu vad nicio schimbare. sunt atrasa de partenerul meu si nu este vorba de lipsa de chef. nu shtiu ce sa fac si nu imi pot da seama exact de unde vine problema. ar trebui sa renunt la anticonceptionale de tot? Eu nu le iau numai pentru motive contraceptiove, am o mica problema endocrinologica, ceva legat de o enzima, motiv pentru care nu aveam menstruatie regulata(si inca nu am daca intrerup anticoncenptionalele. tot ce mi`a spus ginecologul este ca nu am nicio problema concreta si trebuie doar sa folosesc lubrifiant! ajutati-ma va rog.

Raspunsuri (5)

rely

acum 14 ani

Dupa parerea mea doctorul are dreptate. Pe langa lubrifiant ,incercati inainte si jocuri erotice complexse.sper sa reusesti sa te umezesti.Iearca si cu prezervativ.

Sheila

acum 14 ani

Ai facut si alte investigatii-ecografie, analiza secretie, sau doar au fost schimbate anticonceptionalele?

anig

acum 14 ani

secretia era ok. ecografie am facut inainte de primele anticonceptionale, deci dupa ce am fost ultima data la ginecolog nu. atunci era totul in regula. in principiu doar am schimbat anticonceptionalele si am luat ovule.

Sheila

acum 14 ani

Si eu am avut aceasta problema din cauza antic. diane35 dar dupa ce le-am schimbat totul e ok.
Spunei partenerului sa fie mai atent cu preludiul. Lubrifiantul va trebui sa-l folosesti la fiecare contact pt un rezultat bun

MARI..

acum 14 ani

OFFF SI BARBATII ASTIA !!!SI AL MEU SOTIOR MAI SARE PESTE PRELUDIU SI NU ESTE TOCMAI UN LUCRU PLACUT .