durere in timpul actului sexual

Boli genitale feminine

Postata de ralucutza_23 cu 14 ani in urma.

in urma unui control ginecologic , am fost depistata cu un chist de 2 cm pe ovarul drept.. mi-a mai zis medicul ca am ovarele imflamate si mi-a prescris ceva antibiotice + flamexin..plus anticonceptionale la prima zi de ciclul.. intrebarea mea este.. cand mi se vor diminua durerile din timpul actului sexual? dupa ce trec vreo 2,3 luni de luat anticonceptionale sau dupa ce termin tratamentul cu antibiotice ? multumesc anticipat..

Raspunsuri (5)

floryny

acum 14 ani

Ar fi normal sa nu mai prezinti dureri dupa terminarea tratamentului. Ac ti le-a prescris pentru a pune ovarele in repaos. Multa sanatate.

Daria

acum 14 ani

Buna Raluca,

Aceeasi problema am avut-o si eu...durere in timpul actului sexual, durere in perioada menstruala.
La medic s-a depistat un chistulet de 2,5 cm - motiv pentru care mi s-au prescris anticonceptionale - tratament hormonal, si o inflamatie, pt care am luat, ca si tine, doferite medicamente.
Nu mai stiu exact cat a durat tratamentul..cred ca maxim 2-3 saptamani, dar apoi toate problemele de pana atunci au disparut: a disparut durerea din timpul contactului sexual, dereglarea menstruala, durerile de abdomen.

Important este sa urmezi tratamentul si..in fct de ce ti-a zis medicul, sa faci o pauza in activ. sexuala in perioada de tratament; eu asa am facut, desi nu mi s-a spus ca este absolut necesar.

Numai bine!

gaby

acum 14 ani

am ureri in timpul actului sexual mai exact nist

GABI

acum 14 ani

AM DURERI IN TIMPUL ACTULUI SEXUAL MAI EXACT SUNT CA NISTE INTEPATURI DAR SI O MANCARIME SI DURERE A DOUA ZI CE SE INTAMPLA

Alecsandra

acum 11 ani

Buna, am o intrebare si v`as fii profund recunoscatoare daca m`ati ajuta :*. in timpul actului am dureri foarte mare apoi dupa dureri sub forma unor crampe foarte intense. exista pastile sau ceva ce as putea sa fac sa imi amelioreze aceste dureri. va rog ajutati`ma :)